Jā vai nē kredītamBieži vien mēs dzirdam visādas runas, ka kredītus labāk neņemt. Hipotekārā kredīta gadījumā, cilvēki runā, ka var pazaudēt īpašumu, kuram ir hipotēka, ja nespēsi kādus mēnešus veikt hipotekārā kredīta mēneša maksājumu. Patēriņa kredītiem ir lieli procenti. Arī ņemot ātro kredītu var kaut kas atgadīties, kāpēc pēkšņi nevar laikus atmaksāt kredītu. Tad arī pārkreditēšanās var sanākt dārga. Kāds ir kļūdījies ņemot kredītu un stipri dēļ tā pārmaksājis. Bet vai tiešām tas tā ir un kredītus nevajadzētu ņemt vispār? Noteikti, ka tā nav taisnība. Jo katrs dzīvo pats savu dzīvi un labāk zin, kas ir nepieciešams, un kas nē. Nevis kāds cits var ieteikt, vai labāk ir aizņemties vai nē. Un lielākoties kredīti uzlabo cilvēka dzīvi. Vienkārši, tie neveiksmīgie gadījumi tiek publiskoti daudz vairāk. Mēs iesakām vienkārši kārtīgi apdomāties un izvērtēt kādi ir plusi, mīnusi un riski. Un tad pieņemt lēmumu. Uzzini par ko ir vērts padomāt pirms aizņemies?

 

Hipotekārais kredīts

Hipotekārais kredīts ir tiešām pamatots, lai iegādātos savu vienīgo nekustamo īpašumu, kurā ģimenei dzīvot. Kredītu procentu likmes ir zemas. EURIBOR šobrīd ir tuvu 0%. Vienīgi ir jāmaksā par bankas procentiem, bet tie parasti ir ap 3% gadā, kas tiešām ir ļoti mazi procenti.

Jebkurā gadījumā ģimenei ir nepieciešama platība, kur dzīvot. Īres cena šobrīd ir tādas, ka aptuveni 12-15 gadu laikā tiks samaksāta visa nekustamā īpašuma vērtība. Bet, ja nav līdzekļi par ko nopirkt nekustamo īpašumu uzreiz, ir jāmaksā vēl kredītu procenti, tad līdzvērtīga maksa īrējot tiks sasniegta pēc aptuveni 20 gadiem.

Ja zini, ka nekur pārcelties netaisies, dzīvo pastāvīgi vienā pilsētā (piemēram, Rīgā), tad noteikti izdevīgāk īpašumu ir nopirkt. Diez vai kāds vēlas apzināties, ka 20 gadus īrējot dzīvokli viņš ir samaksājis jau tik pat, cik par šo dzīvokli būtu samaksājis, ja būtu paņēmis kredītu. Tik ņemot kredītu, tagad dzīvoklis viņam piederētu, nevis būtu jāturpina īrēt un jāmaksā atkal citiem naudu.

Ja pats spēj sakrāt 15 – 20% no nekustamā īpašuma vērtības, tad droši, kredītu vari ņemt. Jo esi pierādījis, ka iekrāt māki, līdz ar to kredīts nebūs liels slogs. Ideālā variantā, ja pēc visu kredītu nokārtošanas paliktu vēl drošības spilvens 3 mēnešu apmērā no maksājamās kredītu summas.

Ja dzīvē kaut kas mainās, vienmēr īpašumu var pārdot. Īpašumu cenas šobrīd tikai ceļas, līdz ar to īpašumi paliek tikai vērtīgāki un vērtīgāki. Ja īpašums ir pieprasīts, piemēram, dzīvoklis Rīgā, to pārdot var ļoti viegli par labu cenu, neko nezaudējot. Tāpēc, ja ir strauji samazinājusies alga un nepieciešams dzīvot pieticīgāk, īpašumu vienmēr var pārdot. No pirkuma summas sākotnēji tiks apmaksāta bankai parāda summa, atlikusī daļa tiks ieskaitīta pārdevēja kontā. Ja ilgāku laiku jau kredīts ir maksāts, iespējams ar atlikušo daļu pietiks, lai nopirktu pieticīgāku mājokli un kredīti vairs vispār jāmaksā nebūs.

 

Patēriņa kredīts un kredītlīnijas

Šie kredīti ne vienmēr ir tik pamatoti, kā hipotekārie kredīti. Bet, tas nenozīmē, ka šos kredītus nevajadzētu ņemt. Bieži vien ļoti lielu nozīmi šie kredīti sniedz dzīves kvalitātes uzlabošanai. Piemēram, ir nepieciešams remontēt auto. Vai tāpēc Tu auto atstāsi neremontētu un nebrauksi uz darbu? Arī šajā gadījumā galvenais ir izvērtēt, kādus plusus un mīnusus kredīts sniegs. Ja lēmums ņemt kredītu ir pamatots, tad kāpēc ne? Īpaši, ja par aizņemto naudu tiek uzlabotas tādas svarīgās lietas kā veselība, drošība, izglītība, karjera. Šādus kredītus nebūtu vēlams ņemt vienkārši tāpēc, ka kaut ko gribās. Piemēram, gribas iegādāties jaunāku auto, jo draugiem jau ir jaunāks auto, jaunu televizoru vai datoru utt. Tad labāk iztikt ar vecajām lietām un lēnām sakrāt jaunām lietām pašam.

 

Ātrais kredīts

Ātro kredītu nevajadzētu ņemt, ja ir ilgstošas problēmas ar naudu. Šādi kredītu problēmas neatrisina. Ja problēmu nav un ir radies tiešām izņēmums, kāpēc nepieciešama maza summa līdz algai, tad droši kredītu var ņemt. Piemēram, ir 25. datums. Ir padomā kāds lielāks pirkums, bet tad ar atlikušo summu nepietiks izvilkt līdz nākošajai algai, kas ir nākamā mēneša sākumā. Ja līdz 25. datumam esi cītīgi strādājis, alga ir nopelnīta, vienīgi nav vēl pienācis izmaksas datums un avansu prasīt šefam negribās, tad arī šādu kredītu vari droši atļauties.

 
 

No kredītiem nav jābaidās. Galvenais ir izvērtēt, ko vari atļauties, ko nevari atļauties, kas uzlabos Tavu dzīvi un kas nē. Līdz ar to nonāksi pie pareizā lēmuma, ņemt kredītu vai nē.